Linki względne a linki bezwzględne – wartość SEO

linki bezwzględne czy wzgledne? które są lepsze?

Jaka jest różnica pomiędzy linkami względnymi a linkami bezwzględnymi? Jaki wpływ na SEO mają te dwa rodzaje linkowania wewnętrznego?

Powszechnie uważa się, że linki bezwzględne zapewniają najlepszą wartość, jeśli chodzi o SEO. Mają mniejsze ryzyko pomyłki podczas indeksowania i są lepsze niż linki względne, jeśli chodzi o zagrożenie dla domeny.

Linki względne czy bezwzględne? Które zastosować?
Przyglądnijmy się linkom bezwzględnym i względnym i sprawdzimy, jak działają w zakresie SEO:

Scrapery to problem, jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jeśli skorzystasz z linków względnych, scrapery mogą łatwo wejść w strukturę Twojej strony, pobrać twoją stronę, skopiować ją, zmienić nazwy plików i urli dodając na początku urla swoją domenę i stworzyć nową stronę która będzie 100% duplikacja Twojej strony. A jak wiesz, Google nie lubi duplikacji. Może się tak stać że Google uzna stronę skopiowaną za ważniejszą a oryginał odstawi do kosza. Jak się domyślasz w tym momencie Twoja strona znika z wyników wyszukiwania. Dzięki linkom bezwzględnym scrapery i inne świństwa chcące skopiować zawartość Twojego serwisu do swojej domeny, nie mogą tego zrobić. Linki bezwzględne mają dodatkowy atut, który zapewnia częściową ochronę Twojej witryny.

Aby ochronić się przed scraperami nie wystarczy używać na stronie linków bezwzględnych. Należy wykonać szereg innych zabezpieczeń. O tym napiszę w osobnym artykule.

Linki bezwzględne są lepiej odbierane przez roboty indeksujące.

To kolejny atut linków bezwzględnych. Roboty indeksujące lubią bardziej linki bezwzględne niż względne. Dlaczego?

Roboty Google podążają za wewnętrznymi linkami znajdującymi się na stronach internetowych, aby zindeksować więcej podstron Twojego serwisu. Ich celem jest zindeksowanie jak największej liczby podstron Twojego serwisu w określonym czasie.

Na odwiedziny Twojej strony mają ograniczoną ilość czasu, w którym to muszą przeskanować Twoją stronę, wyszukać linki i wejść na wskazane strony i je również przeskanować i skopiować no i zindeksować. Robot indeksujący natrafiając na linka względnego musi dodatkowo skompilować url względny dodając do niego domenę główną, czyli musi wykonać dodatkową pracę która zabiera mu czas. Oznacza to, że jeśli Google natrafi na Twoją witrynę i masz wiele stron, które linkujesz wewnętrznie linkami względnymi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Google zindeksuje mniejsza ilość podstron Twojej strony internetowej.

Dzięki linkom bezwzględnym Google jest w stanie usprawnić ten proces indeksowania. Nie musi dodatkowo poświęcać czasu na poprawianie linka względnego na link bezwzględny aby przejść do nowej podstrony. Oprócz oszczędności czasu, pomoże to zachęcić roboty indeksujące do powrotu i zindeksowania większej liczby stron, co przyczyni się z pewnością do wzmocnienia działań SEO dla Twojej strony internetowej.

Jest spore grono osób które uważają że linki względne są lepsze. Podają jako argument, szybsze i poprawne uruchomienie serwisu po przeniesieniu go na inny serwer, lub przeniesieniu całej strony na nową domenę. Ale te rzeczy wykonuje się sporadycznie i w dużych odstępach czasowych.

Opisywane sytuacje przemawiają na rzecz linków bezwzględnych dla działania strony w czasie rzeczywistym.